Haiku Konferansı “Haiku ve Ben” TAKAO Hideshiro

TAKAO Hideshiro Japonya Renku Birliği Başkan Yardımcısı
TAKAO Hideshiro
Japonya Renku Birliği Başkan Yardımcısı

Haiku Konferansı
“Haiku ve Ben”
7 Ekim 2015
(Çarşamba; 16:00-18:00)

JAPON SANAT MERKEZİ Japonya’nın en önemli haiku sanatçılarından birini ağırlıyor. NİTTOTEN IV Sergisi için kısa bir süreliğine ülkemizi ziyaret edecek olan Sayın Takao Hideshiro JSM’de bir konferans vererek Türk haiku-severlerle buluşacak. Japonya Renku Birliği Başkan Yardımcısı görevini üstlenmiş olan Takao, Ashita Haiku topluluğunun başkanlığını ve aynı adlı derginin editörlüğünü de yürütmektedir. Son dönem haikularını bu yıl Mayıs ayında “探梅” (Tanbai: Erken açan erik çiçeklerini arayış) adıyla kitaplaştıran Takao konuşmasında Haiku’yu doğuran kadim Renku geleneğini ve günümüz Japonya’sındaki haiku çalışmalarını anlatacak. Ayrıca power-point sunumu eşliğinde “derin haiku”ya girerek örneklerle haikunun özünden bahsedecek ve simgeler ve anlamları üzerinde duracak.

JAPON SANAT MERKEZİ

 

Önemli Not:

*  Yer sınırı nedeniyle haikuseverlerin 3 Ekim 2015 tarihine kadar  info@japonsanat.com adresine mail atarak rezervasyon yaptırmaları önemle rica olunur. Rezervasyon başvuru sırasına göre kabul edilecektir.
* Konuşma Japonca olacak, Dr. Erdal Küçükyalçın tarafından ardıl tercüme yapılacaktır.
* Katılım ücretsizdir.

 

Konuşma İçeriği

  • Tanışma
  • Japon şiirinin kökeninde yatan Sōmonka (8.yy. şiir derlemesi Manyōshū’daki “hasbıhal” şiirleri) – Waka, renka, renku ve haikunun doğuş hikayesi
  • Haiku ve Renku hakkında – Haikunun Renku’dan doğması ve Haikudaki Renku DNA’sı
  • Günümüz Japonya’sında Haiku’nun durumu – İkinci Dünya Savaşı sonrasında Fransız edebiyatçıların ve Kuwabara Takeo’nun (1904-1988) ortaya koyduğu “Haiku- İkinci Sanat” teorisi ve günümüz Japonya’sındaki haiku akımları üzerine.
  • Benim için haiku – Hayatımda haikunun yeri ve önemi
  • Sevdiğim haikular ve değerlendirmelerim – Örnekler üzerinden anlam, estetik tartışması ve sanatçının kendi eserlerinden örnekler.
  • Soru-cevap

 

TAKAO Hideshiro

1949 Nagasaki doğumlu sanatçı  1991 yılında haiku topluluğu “Ashita no kai” a katılmıştır. Birçok haiku ödülüne layık görülen Takao, 2009 yılından beri “Ashita” haiku dergisinin editörlüğünü yürütmekte olup Japonya Renku Birliği’nin Başkan Yardımcısıdır.

Leave A Reply

Online Kamagra oral jelly 100 mg satın al Online Levitra 20 mg satın al http://disomaq.recynet.com/prozes.html