Shodō Atölyesi

書道
SHODŌ
Geleneksel Japon Kaligrafisi Atölyesi
Yeni dönem 9 Kasım 2019 Cumartesi günü başlayacaktır.

Shodo Atölyesi; 
Süre:
2 saat/hafta ( Kasım- Mayıs ayları arasında yapılır.)
(Haftada bir Cumartesi günleri yapılır)
Yer: Japon Sanat Merkezi, Kadıköy
Gün: Pazar 14:30 – 16:30

–Atölye çalışmalarının rahat ve bilgilendirici olması için katılımcı sayısı sınırlı tutulur.

*Haftada bir gün, Mayıs ayına kadar  yapılır.
*Atölye katılımcıları, JSM’nin düzenlediği, alanında uzman akademisyenlerin ve sanatçıların yaptığı JSM’lilere özel Workshop ve Seminerlere katılır.
* Yıl sonunda Merkezimizin organize ettiği “Japon Sanat Festivali”nde eserler sergilenir.

Japon hat sanatı olarak da nitelenebilecek, harflerin estetik bir biçimde yazılmasını temel alan bir sanat dalıdır. Kültürümüzde “Hat”, batıda ise “Kaligrafi” olarak bilinen sanatın Doğu Asya’ya has versiyonudur. Çin’de ortaya çıkan kanji harflerine Japonya’nın özgün kana harflerinin de katılımıyla zenginleşerek gelişen bu sanat kolu sanatçılar için yepyeni ufuklar vaadediyor.

 

Shodo Nasıl yapılır;

Teknik ve tarz açısından Kaishotai, Gyōshotai, Sōshotai, Reishotai, Tenshotai ve Kana gibi alt dallara ayrılır. Malzeme olarak Sumie’ye benzer bir şeklide pirinç kağıdı, fırça ve mürekkep kullanılır.  Odaklanma, plan yapma ve tereddütsüz uygulayabilme yeteneklerin gelişmesine katkısı olduğu gibi derin bir estetik duygusunun oluşmasına da yardımcı olduğu düşünülür.

Atölye içeriği,

JAPON SANAT MERKEZİ Shodō  atölyesi, Japon hocalar eşliğnde malzemelerin tanınmasından başlayarak değişik tarzların uygulanmasına kadar uzanan bu keyifli yaratma sürecini Türk sanatseverlere sunuyor.

Atölyeye katılım için Japonca bilgisi gerekmiyor.

Japon kültürünü yakından tanımak ve yepyeni bir estetik anlayışı ile tanışmak isteyen sanatseverleri atölyemize bekliyoruz.