İkebana

け花
İKEBANA

Çiçek Düzenleme Sanatı Atölyesi

İkebana Atölyesi Japon Sanat Merkezi’nde,
Japonya Başkonsolosunun saygıdeğer eşi Ehara Hanım
tarafından başlatılmıştır.
Ehara Sensei; İkenobo Ekolünde “Shihan” (Büyük Usta) belgesine sahiptir.

İkebana Atölyesi

Sema Suaydın ile haftada bir kez yapılır.
Cuma; 11.00 – 13.00

–Atölye çalışmalarının rahat ve bilgilendirici olması için katılımcı sayısı sınırlı tutulur.

*Haftada bir gün, Mayıs ayına kadar  yapılır.
*Atölye katılımcıları, JSM’nin düzenlediği,  JSM’lilere özel Workshop ve Seminerlere katılır.
* Yıl sonunda Merkezimizin organize ettiği “Japon Sanat Festivali”nde eserler sergilenir.

İkebana Atölyesine katılım için; Japon Sanat Merkezi (0216) 338 2826 nolu telefondan bilgi alınız.

ikebana atölye çalışmalarını instagram sayfamızdan takip edebilirsiniz.

JSM İkebana

İkebana  Japon çiçek düzenleme sanatıdır.

Çiçeklerin konum ve açılarına gösterilen özen sayesinde İkebana Japon güzellik anlayışının  simgelerle yüklü zirvelerinden birini teşkil eder.

Bu sadece bir kaba çiçek koyarak yapılan bir düzenleme değil, doğada var olan güzelliklerden yola çıkarak kişinin bir araya getirildiği disiplinli bir sanat formudur. 

JSM İkebana Sergisi’nden

ikebana yaratıcı ve estetik bir ruhun ifadesidir. Malzemeleri boya ve fırça değil,  yaşayan dallar, yapraklar, otlar, ve çiçeklerdir.

İkebana çiçek arajmanı dekorasyonundan son derece farklıdır. Felsefesinde renk kombinasyonları, doğal formların estetiğinden yararlanarak zarif formlar oluşturma yer alır.  “wabi-sabi” felsefesinde olduğu gibi sadelikteki güzelliği arar.

İkebana prensip olarak sadece doğanın bir parçasını evin içine getirmek değildir. İç ve dış mekanlar arasında bir bağlantı oluşturarak, yapan kişinin ince beğenisini ve çiçeklerin simgesel anlamları ile hislerini anlattığı bir sanattır.

 

İkebana zor mudur?

Çiçek düzenleme sanatında yer alan bazı temel teknikleri ve formları öğrenmek gerekir. Kompozisyon bilgisini, renk kombinasyonlarını ve doğal formların estetiğinden nasıl yararlanılacağını öğrendikten sonra güzel düzenlemeler yapmak için yeterli beceri edinilebilir.

Çiçek düzenlemeden farkı nedir?

Etrafta her zaman gördüğümüz  “buket” gibi diğer basit yaklaşımlardan ikebana sanatını ayıran şey, onun asimetrik şekil ve kompozisyonu temel alarak  boş alan kullanımıdır. Malzemeler arasında uyum ve ayar duygusu da çok önemlidir.

Çiçeklerin konum ve açılarına gösterilen özen sayesinde İkebana Japon güzellik anlayışının  simgelerle yüklü zirvelerinden birini teşkil eder.

Kadō “Çiçeğin Yolu”

Kadō yani “Çiçeğin Yolu” olarak da adlandırılan İkebana; insanın doğayla uyumuna vurgu yapan bir sanat dalıdır. 15. yüzyıldan itibaren tarzları belirginleşmeye başlayarak Japon kültüründeki yerini sağlamlaştırmıştır. Zen’in minimalizminden esintiler taşıyan İkebana, yalnızca çiçeklerin zarif bir şekilde biraraya getirilmesinden ibaret olmayıp  çiçeklerden daha daha çok şekil, çizgi ve kompozisyonu öne çıkarmayı hedefler. Japon “Wabi-sabi” estetik anlayışının  zarafet, sadelik, incelik, geçiciliğe vurgu gibi niteliklerini bitkilerin formlarını kullanarak ifade eder. Çiçek, yaprak, gövde unsurlarının denge gözetilerek derlenmesini temel alır. Ekollere bağlı olarak kurallar çeşitlilik gösterebilmekle birlikte sanatçıdan verilen sınırlar içerisinde yaratıcılığını ifade edebilmesi beklenir. Saksının seçimi, çiçeklerin konum ve açılarına gösterilen özen sayesinde İkebana Japon güzellik anlayışının  simgelerle yüklü zirvelerinden birini teşkil eder.

 

JSM İkebana Sergisi’nden

 

JAPON SANAT MERKEZİ  bu kadim sanatı Türk sanatseverlerle buluşturuyor. Zarafeti önemseyenleri, insan-doğa uyumunu bir yol olarak benimseyenleri ve bitkilerin dilini öğrenmek isteyenleri İkebana atölyemize bekliyoruz.

 

Süre; Haftada bir Cuma günleri 11.00 – 13.00 arasında yapılır,
Yer: Japon Sanat Merkezi (0216) 338 2826 nolu telefondan bilgi alınız.

Untitled-2 lcopy

Online Kamagra oral jelly 100 mg satın al Online Levitra 20 mg satın al http://disomaq.recynet.com/prozes.html