JSM Galeri Sergileri

 

 

Japon Sanat Merkezi’nde Wabiten Sergilerinin 10 cusu gerçekleşiyor.
2-16 Mart tarihleri arasında Göknil Sarıoğlan’ın Sumi-e eserlerinden oluşan “Mürekkebin Ruhu” isimli Sumi-e Resim sergisi yer alacak.

GÖKNİL SARIOĞLAN
Genç yaşlarda çizimlerine karakalem çalışmaları ile başlayan sanatçı, yüksek öğrenimini işletme üzerine yaptı. 2011-2012 yılları arasında Caferağa Medrese’sinde porselen desenleme eğitimi aldı. 2015 yılından bu yana Japon Sanat Merkezi’nde Aynur Küçükyalçın ile Sumi-e Mürekkep resmi Çalışmalarına devam etmektedir.

Kelime anlamı ile sumi-e, “kömür resmi” anlamına gelmektedir. “Sumi” (kömür yani mürekkep) ve “e” (resim) karakterlerinden oluşmaktadır. Anavatanı Çin’den Zen rahipleri vasıtasıyla Japonya ‘ya yayılan sumi-e sanatında aslolan en az fırça vuruşuyla istenilen şeyin anlatılabilmesidir. Kağıdı (washi), boyaları (sıkıştırılmış kömür çubuğu ve gansai), fırçaları (fude) ile farklı bir estetiğe sahip olan sumi-e’de temel olan göze görünenin aynıyla resmedilmesi değil görünmeyenin yakalanabilmesidir. Kısacası sumi-e ruhun resme yansıtılmasını temel alır.
Sanatçı uzun zamandır eski çağlardan günümüze kadar kullanılan semboller ile ilgili araştırmalar yapmaktadır. İran sanatındaki süsleme sembolizmi üzerine Tahran ve İsfahan’da araştırmalarda bulunmuş ve çeşitli seminerlere katılmıştır.

Göknil Sarıoğlan “Mürekkebin Ruhu” Sumi-e Resim Sergisi
2-16 Mart 2019 tarihleri arasında Japon Sanat Merkezi’nde görülebilir.

「ネコ字」展

Kedigrafi Sergisi
Catography Exhibition
Harflere Dönüşen Kedi Formları
26 Mart -8 Nisan 2016

Açılış: 26 Mart Cumartesi  – Saat.19:00
Yer: Japon Sanat Merkezi – Kadıköy

İnsanoğlunun kadim dostları kediler Mehmet Tekirdağ’ın yaratıcılığı ve duyarlılığı ile birleşerek eşsiz formlara bürünüyor. Kedilerin duruş ve hareketlerindeki estetik çizgileri izleyen sanatçı, kendi geliştirdiği özgün anlatım dili “KEDİCE” ile yepyeni bir görsel dünya yaratıyor ve “KEDİGRAFİ” adını verdiği bu dünyada yapacağımız sihirli yolculukta tercümanımız oluyor. Kediler bazen 32 Harften oluşan bir alfabeye, bazen Japon bayrağına, bazen de benzersiz simgelere dönüşüyorlar.

Japon Sanat Merkezi – Wabiten Sergilerinin yeni halkası olan “KEDİGRAFİ”, yakın zamanda tüm dünyaya yayılması beklenen Kediceyi öğrenmek isteyen tüm sanatseverleri bu sergiye bekliyor. KEDİGRAFİ Sergisi, 26 Mart- 8 Nisan tarihleri arasında JSM Galeride gezilebilecek.

Yer: Japon Sanat Merkezi – Kadıköy
www.japonsanat.com
Tarih: 26 Mart – 8 Nisan 2016
Galeri Saatleri: Pazar-Paztesi hariç her  gün 11:00-17:00 arası

Semra Çalangu
“Suluboya ve Sumi-e Sergisi”

4-18 Haziran 2016
Açılış;17:00
Yer; Japon Sanat Merkezi

Emel Kehri
Japon Mürekkep resmi Sumi-e Sergisi
14 Mayıs – 3 Haziran
Açılış: 14 Mayıs Cumartesi
saat: 18.30

Japon Sanat Merkezi Wabiten Sergilerinin V.sinde Tezhip -Minyatür sanatçısı Mebruke Tuncel’in eserleri yer alıyor.

Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Geleneksel Türk El Sanatları Ana Sanat Dalı Tezhip -Minyatür bölümünde lisansını tamamladıktan sonra, Mimar Sinan Üniversitesi Geleneksel Türk El Sanatları Bölümünde “Osmanlı Dönemi Tezhip Sanatında Barok-Rokoko Üslubu (18-19yy)”konulu yüksek lisans tezini vermiştir. Ardından  aynı Üniversitenin Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı Türk İslam Sanatları Programında “ 17.yy Osmanlı Kuran-ı Kerim Tezhip Tasarımları”  konusunda yüksek lisans yapmıştır.

Sakarya Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesinde Minyatür dersleri de veren sanatçı Mebruke Tuncel 4 yıldır Japon resmi Sumi-e üzerine çalışmalar yapmaktadır.

Tezhip-Minyatür sanatını  Japon sanatının estetiği ve teknikleri ile birleştirdiği eserleri 23 Nisan- 13 Mayıs tarihleri arasında Japon Sanat Merkezi Galeri’sinde  görülebilir.

Mebruke Tuncel
” Zamanın Dışında / Out of Time” Resim Sergisi
23 Nisan – 13 Mayıs 2016
Japon Sanat Merkezi Galerisi
Osmanağa Mahallesi
Kuşdili Cad. No;52 /2
Mercanlar iş hanı
Kadıköy / İstanbul
www.japonsanat.com
sumieatolyesi/mebruke-tuncel/

Ayşe Anıl
“Exlibris Sergisi”
9 – 22 Nisan 2016

Gravür ve Exlibris sanatçısı Ayşe Anıl’ın eserleri 9 – 22 Nisan tarihleri arasında
Japon Sanat Merkezinde.

 

Dilan Gitmez
“Aygıt Sürücüsü Sonsuz Döngüye Girdi” resim sergisi
12 – 25 Mart 2016
Yer; Japon Sanat Merkezi
Açılış : 12 Mart 2016 Cumartesi
Saat:18.00

Sanatçı Dilan Gitmez’in Japon doğal boyaları kullanarak kağıt, ipek ve ahşap üzerine yaptığı çalışmalarından oluşan sergi 12 – 25 Mart tarihleri arasında Japon Sanat Merkezinde görülebilir.

Nurten ERDOĞAN
“Hayat Ağacı” keçe sergisi
9 – 18 Şubat 2016
Yer; Japon Sanat Merkezi

 

Sanatçı Nurten Erdoğan 2010 yılından bu yana sürdürdüğü keçe çalışmalarını Japon Sanat Merkezi’nde sanatseverlerin beğenisine sunuyor.  Geleneksel keçecilik üzerine yaptığı çalışmalarının felsefesini, onikibin yıllık Anadolu Uygarlıklarını temel alarak oluşturan sanatçı,  Anadolu kilimine konu olan “Hayat Ağacı”nı keçelerine taşıdı. Geleneksel keçe desenlerine farklı bir boyut kazandırmayı hedefleyen sanatçının yine keçe üzerine çalışmalarının yer aldığı “Tanrıçalar ve Hitit” temalı bir sergisi daha bulunuyor.

Kişisel ve karma birçok sergide eserlerini sanatseverlerle buluşturan sanatçının son eserleri,9-18 Şubat 2016 tarihleri arasında Japon Sanat Merkezi’nde izlenebilecek.

Online Kamagra oral jelly 100 mg satın al Online Levitra 20 mg satın al http://disomaq.recynet.com/prozes.html