Tokyo’da Gerçekleşen ArtTurkey JAPAN 2016 Sergisi’ne Japon Sanatseverlerden Büyük İlgi

artturkey_japan_sergisi_acilis_6


 

Tokyo’da Gerçekleşen ArtTurkey JAPAN 2016 Sergisi’ne Japon Sanatseverlerden Büyük İlgi

Japon Sanat Merkezi’nin organizasyonuyla  Tokyo-Machida Grafik Sanatları Müzesi’nde 3-8 Mayıs tarihleri arasında gerçekleştirilen “ArtTurkey JAPAN” sergisi  Japon sanatseverlerden büyük ilgi gördü.

Tokyo-Machida Uluslararası Grafik Sanatları Müzesi
Tokyo-Machida Uluslararası Grafik Sanatları Müzesi

 

82’si Türk ve 26’sı Japon olmak üzere 108 sanatçının katıldığı sergide toplam 128 eser yer alıyor. “ArtTurkey JAPAN” sergisi aynı zamanda Japonya’da güncel Türk sanatının tanıtıldığı en büyük sergi olma niteliğini taşıyor.

*

*

Serginin Açılış Törenini, Tokyo Büyükelçiliği ve Japon Belediye Başkanlığından yetkililer yaptı.

Bu yıl “Türkiye’nin Estetiği” temasıyla yapılan serginin açılış törenine Tokyo Büyükelçiliği Kültür Ataşesi Ali Karakuş, Machida Belediye Başkan Yardımcısı Yamada Norihito başta olmak üzere çok sayıda seçkin davetli katıldı.

artturkey_japan_sergisi_acilis

Açılışın ardından verilen resepsiyonda sunuculuğu Japonya Haiku Birliği Başkanı Takao Hideshiro üstlenirken, tercümeleri ise Sasakawa Vakfı  yöneticisi Matsunaga Akira yaptı.

 

artturkey_japan_sergisi_acilis_7

Davetliler arasında ünlü yazar-ressam Kobayashi Yutaka, Ulusal Mainichi Sanat Sergileri jüri üyesi Sawa Kamata, Toyama ekolü Kılıç Sanatı Federasyonu Başkanı Hataya Mitsuo, eski Türk tarihinin önde gelen uzmanları Prof. Katayama Akio, Prof. Hayashi Toshio, Prof. Pieter Zieme gibi renkli isimler dikkat çekti.

artturkey_japan_sergisi_acilis_5

 

artturkey_japan_sergisi_acilis_11

*

Açılış Resepsiyonunda Ünlü Dansçı Suzuki Kyōsuke’nin  geleneksel “Aslan Dansı” gösterisi vardı.

Japonya Ulusal Kültür Mirası ilan edilen ünlü dansçı Suzuki Kyōsuke’nin  geleneksel “Aslan Dansı”nı icrasının ardından piyano-keman konseriyle devam eden gecenin kapanışını Türk-Japon dostluğunda yeni ve güçlü bir halka olan serginin gelecekte güçlenerek devam edeceğini vurgulayan düzenleme komitesi Japonya temsilcisi Takao Mariko yaptı.

artturkey_japan_sergisi_acilis_10

Sergiyi gezen 1.000’den fazla ziyaretçi arasında yapılan oylama ile Japon sanatseverler tarafından seçilen üç sanatçıya “Halk Jürisi Ödülü” verilecek olup kazananlar kısa süre içinde kamuoyuna duyurulacak.

artturkey_japan_sergisi_acilis_9

Sergi kapsamında Dr. Erdal Küçükyalçın’ın Türk-Japon ilişkilerinin tarihi ve Osmanlı minyatür sanatı hakkında verdiği konferanslar büyük ilgi görürken, sanatçı Ebru Yalkın’ın tezhip atölyesine de çok sayıda Japon sanatsever katıldı.

artturkey_japan_sergisi_acilis_2

ArtTurkey JAPAN Japon Sanat Merkezi’nin düzenlediği “NİTTOTEN” sergilerinin beşincisi. NİTTOTEN 6 Sergisi İstanbul’da yapılacak.

artturkey_japan_sergisi_acilis_4

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.

Online Kamagra oral jelly 100 mg satın al Online Levitra 20 mg satın al http://disomaq.recynet.com/prozes.html