Nihonga

日本画
NİHONGA
Geleneksel Japon Resmi Atölyesi

 

Nara döneminden itibaren Japonya’da kullanılan resim tekniklerini birleştiren bir resim türüdür. Meiji döneminde tarihi örnekleri çalışılarak prensipleri belirlenmiş ve Batı Resmi – Yōga’ya kıyasla Japonya’ya has olduğunu anlatmak üzere Nihonga – Japon Resmi adı verilmiştir.

Pirinç kağıdı veya ipek üzerine çalışılır. Kullanılan doğal boyalar çeşitli mineraller, mercanlar, sedef, veya malakit, azurit, zincifre gibi yarı değerli taşlar işlenerek elde edilir. Öğütme yoluyla elde edilen pigmentler, partikül boyuna göre un kıvamından kum kıvamına uzanan 16 değişik gruba ayrılır. Ayrıca ısıl işlemde uygulanan derecelere bağlı olarak benzersiz renk ve tonlar elde edilir. Uygulama esnasında toz boya nikawa adı verilen bir tür yapıştırıcı ile karıştırılarak zemin tutuşu güçlendirilir. Deniz kabuklarından elde edilen özel beyaz bir karışım olan Gofun ise zemin boyama için kullanılır.

Nihonga’nın özgün karakteri şöyle özetlenebilir:

  • Fotoğrafik gerçekçilik aranmaz.
  • Gölge olmaz.
  • Kontür çizgisi yapılır.
  • Renk çeşitliliği fazla olmaz.
  • İfade tarzı sade olmalıdır.

JAPON SANAT MERKEZİ bin yıllık bu geleneği özgün eserler vermek isteyen Türk sanatçılarıyla buluşturuyor. Siz de eserlerinizin kalıcı olmasını, bin yıl boyunca renklerinin değişmeden kalabilmesini ve  benzersiz olmasını önemsiyorsanız Nihonga atölyemize katılın.

 

Süre: 3 saat/hafta
Ücret: 450TL/ay (Haftada bir; 12 saat/ay)  (En az bir yıl Sumie öğrenmiş olanlar için 350TL)
Yer: Japon Sanat Merkezi, Kadıköy

Online Kamagra oral jelly 100 mg satın al Online Levitra 20 mg satın al http://disomaq.recynet.com/prozes.html