委員 Yutaka KOBAYASHI

委員 Yutaka KOBAYASHI

Nihonga / Çocuk Kitapları

Japonya’nın önde gelen Nihonga (Geleneksel Japon resmi) sanatçılarından, ressam ve çocuk kitabı yazarı Kobayashi Yutaka için Türkiye'nin özel bir yeri vardır.

60’ı aşkın çocuk kitabına imza atan sanatçının kitapları Japon Milli Eğitim Bakanlığı tarafından tüm çocuklara tavsiye edilmektedir. Eserlerinde çocuk kahramanlarını benzersiz yolculuklara çıkaran Kobayashi, İpek Yolu, kasaba hayatı, dostluk, tabiat gibi konuları işlemekte olup her fırsatta bu konuları tüm Japonya’yı dolaşarak çocuklara anlatmaktadır.

Çin ve Tayvan başta olmak üzere Asya genelinde çok sayıda yabancı dile çevrilen sanatçı, İstanbul’da da rüzgara da bir kişilik kazandırıp farketmemizi istediği “Tōsan to Boku to Kaze no Tabi” (Babamla Benim Rüzgarla Yolculuğumuz) adlı kitabının orijinal resimleri 2017 yılında JSM tarafından sergilenmiştir.
Kobayashi Yutaka’nın resimli hikayeleri çocuklara olduğu kadar çocukluğunu kaybetmek istemeyen herkes için yepyeni penceler açıp ilham verecek bir derinliği yansıtır.

Kobayashi Yutaka 1946 yılında Tokyo’da doğmuştur.
Rikkyo Üniversitesi, Sosyoloji bölümünden mezuniyetinin ardından İngiltere’ye gitmiş ve orada ressam olmaya karar vermiştir. 1979’da Japon sanatı üzerine yapılan bir sergide eserleri ilk defa sergilenmiş, 1983 yılında ise “Ueno Mori Müzesi Özel Ödülü”ne layık görülmüştür.
1970ler ve 80ler boyunca Orta Doğu ve Asya genelinde çok sayıda seyahat yapmıştır. Eserlerinin bu yolculuklardan izler taşıdığı düşünülür.
Yutaka Kobayashi’nin çocuklara yönelik resimli kitapları ise bir gezgin olarak tecrübelerini ve izlenimlerini çocuklarla paylaşma isteğinden doğmaktadır. Kitapları yalnızca Japonya değil, dünyanın bir çok ülkesinde büyük ilgi görmektedir.
Yazar hakkında detaylı bilgi için: Wikipedia (Türkçe) Kobayaşi Yutaka , Wikipedia (Japanese)「小林豊」
Ayrıca, resmi sitesi: Kobayashiyutaka.net

Online Kamagra oral jelly 100 mg satın al Online Levitra 20 mg satın al http://disomaq.recynet.com/prozes.html