Esra ÇALIŞKAN (Üye)

Esra ÇALIŞKAN (Üye)

Sumi-e

1970 yılında küçük bir Anadolu kasabasında başlayan hayat yolculuğum 1986 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesinde yükseköğretime başlamam ile devam etti. Mezuniyet ve ardından İstanbul şartlarında başlayan zorlu iş hayatı sanata zaman ayırmama çok izin vermese de karakalem ve yağlıboya çalışmaları ile içimdeki resim tutkusunu hep canlı tutmaya çalıştım.

2015 yılında tanıştığım Japon Mürekkep Resmî Sumi-e ise hayatımın dönüm noktası oldu. Yirmibeş yıllık meslek hayatımı noktalayarak Japon Sanat Merkezinde Aynur Küçükyalçın’dan sumi-e,Yukari Hamakawa’dan Japonca,Erdal Küçükyalçın’dan Asya Sanatları dersleri alarak dört yıl sonunda eğitmen olmaya hak kazandım.

Anavatanı Çin’den Zen rahipleri yoluyla Japonya’ya gelen sumi-e sanatı en az fırça darbesiyle gözle görünmeyenin farklı bir estetikle kağıt üzerine aktarılmasıdır. Sumi-e ruh halimizin kağıt üzerine yansımasıdır ,bir yandan kağıttaki fırça darbeleri hayata bakışımızı, estetik duygumuzu, tarzımızı, kişiliğimizi ortaya koyarken, diğer yandan bu derinliği algılayabilen gözlere sahip olmak gerekir.

Bu içsel huzur ve dinginlik yolundaki yolculukta ne kadar çok şey öğrenirse o kadar az bildiğini farkediyor insan, Kendim durmaksızın öğrenmeye devam ederken, yola yeni çıkanlara eşlik etmenin bu yolda daha hızlı ilerlememe yardım edeceğine inancım sonsuz.

Online Kamagra oral jelly 100 mg satın al Online Levitra 20 mg satın al http://disomaq.recynet.com/prozes.html