İkebana

 

japon_sanat_merkezi_ikebana_1

生け花
İKEBANA

Çiçek Düzenleme Sanatı Atölyesi

İkebana Atölyesi Japon Sanat Merkezi’nde,
Japonya Başkonsolosunun saygıdeğer eşi Ehara Hanım
tarafından başlatılmıştır.
Ehara Sensei; İkenobo Ekolünde “Shihan” (Büyük Usta) belgesine sahiptir.

İkebana Atölyesi
Sema Suaydın ile haftada bir kez yapılır.
Cuma; 11.00 – 14.00

İkebana Atölyesine katılım için; Japon Sanat Merkezi (0216) 338 2826 nolu telefondan bilgi alınız.

ikebana atölye çalışmalarını aşağıdaki bloğumuzdan takip edebilirsiniz.
ikebanaturkiye.wordpress.com

 

İKEBANA NEDİR?

İkebana  Japon çiçek düzenleme sanatıdır. Bu sadece bir kaba çiçek koyarak yapılan bir düzenleme değil, doğada var olan güzelliklerden yola çıkarak kişinin bir araya getirildiği disiplinli bir sanat formudur. 

Diğer tüm Japon sanatlarında olduğu gibi, ikebana belirli kurallar içinde yaratıcı ve estetik bir ruhun ifadesidir. Malzemeleri boya ve fırça değil,  yaşayan dallar, yapraklar, otlar, ve çiçeklerdir.

İkebana’nın felsefesinde renk kombinasyonları, doğal formların estetiğinden yararlanarak zarif formlar oluşturma ve “wabi-sabi” felsefesinde olduğu gibi sadelikteki güzelliği yakalamak olduğu için çiçek arajmanı dekorasyonundan son derece farklıdır.

İkebana prensip olarak sadece doğanın bir parçasını evin içine getirmek değildir. İç ve dış mekanlar arasında bir bağlantı oluşturarak, yapan kişinin ince beğenisini ve çiçeklerin simgesel anlamları ile hislerini anlattığı bir sanattır.

İkebana zor mudur?

Yine diğer sanatlarda olduğu gibi öncelikle bazı temel teknikleri ve formları öğrenmek gerekir. Kompozisyon bilgisini, renk kombinasyonlarını ve doğal formların estetiğinden nasıl yararlanılacağını öğrendikten sonra güzel düzenlemeler yapmak için yeterli beceri edinilebilir.

Çiçek düzenlemeden farkı nedir?

Etrafta her zaman gördüğümüz  “buket” gibi diğer basit yaklaşımlardan ikebana sanatını ayıran şey, onun asimetrik şekil ve kompozisyonu temel alarak  boş alan kullanımıdır. Malzemeleri arasında uyum ve ayar duygusu da çok önemlidir.

Bu estetik özellikleri, basit buket arajmanlarında kullanılmayan yosun ve meyva çiçeklerinin yanı sıra solmuş yapraklardaki güzelliği ortaya çıkarmak dahil İkebananın sergilenmeye değer bulduğu kompozisyon konusu olabilir.

 

ikebana_4a

Kadō yani “Çiçeğin Yolu” olarak da adlandırılan İkebana insanın doğayla uyumuna vurgu yapan bir sanat dalıdır. 15. yüzyıldan itibaren tarzları belirginleşmeye başlayarak Japon kültüründeki yerini sağlamlaştırmıştır. Zen’in minimalizminden esintiler taşıyan İkebana, yalnızca çiçeklerin zarif bir şekilde biraraya getirilmesinden ibaret olmayıp  çiçeklerden daha daha çok şekil, çizgi ve kompozisyonu öne çıkarmayı hedefler. Japon “Wabi-sabi” estetik anlayışının  zarafet, sadelik, incelik, geçiciliğe vurgu gibi niteliklerini bitkilerin formlarını kullanarak ifade eder. Çiçek, yaprak, gövde unsurlarının denge gözetilerek derlenmesini temel alır. Ekollere bağlı olarak kurallar çeşitlilik gösterebilmekle birlikte sanatçıdan verilen sınırlar içerisinde yaratıcılığını ifade edebilmesi beklenir. Saksının seçimi, çiçeklerin konum ve açılarına gösterilen özen sayesinde İkebana Japon güzellik anlayışının  simgelerle yüklü zirvelerinden birini teşkil eder.

JAPON SANAT MERKEZİ  bu kadim sanatı Türk sanatseverlerle buluşturuyor. Zarafeti önemseyenleri, insan-doğa uyumunu bir yol olarak benimseyenleri ve bitkilerin dilini öğrenmek isteyenleri İkebana atölyemize bekliyoruz.

 

Süre; Haftada bir Cuma günleri 11.00 – 14.00 arasında yapılır,
Yer: Japon Sanat Merkezi (0216) 338 2826 nolu telefondan bilgi alınız.

Untitled-2 lcopy